Apartmán AQUAPARK - Hotel Bešeňová

Inspirace, kam můžete vyrazit

Obec Bešeňová leží v kraji Liptov. Liptov leží ve středním Slovensku, pod Vysokými Tatrami a horním tokem řeky Váh. Obklopen na východě Velkou Fatrou, na jihu Nízkými Tatrami, na západě Chočskými Vrchy a na severu Vysokými Tatrami.

Liptov
Liptov
Liptov

 

V současné době má tento kraj velký význam z hlediska turistiky a rekreace. Nedaleko obce, jen pár minut pěšky, můžeme zhlédnout přírodní útvar, který byl roku 1984 vyhlášen jako chráněná přírodní památka, Bešeňovské travertiny. Celé území je nejzajímavější a nejvzácnější svého druhu v Evropě. Travertin je typ vápence, který vzniká vysrážením minerálních a termálních pramenů bohatých na uhličitan vápenatý, železo, hořčík, síru. Následně vznikají kaskády, které jsou nádherné svými nevšedními barvami a leskem (oranžová, červená – u vývěrů minerálního pramene, žlutá a hnědá). Vliv na barevnost kaskád má i roční období, kdy je nejsvětlejší v létě, a naopak v zimě je obsah železa vyšší, a tudíž jsou kaskády červenější. Můžeme zde shlédnout i jezírko s výronem plynu. Minerální voda z Bešeňovských travertinů je pitná s příjemnou chutí.

Bešeňovské travertíny, pohled na lázně
Bešeňovské travertíny
Bešeňovské travertíny, pramen pramenité vody

Do chráněné lokality patří nedaleký skalní útvar Skalní útvar Kaplnka. Vzdálený jen pár kroků, přes silnici, od Bešeňovských travertinů.  Odtud je nádherný výhled okolní hory a celé údolí s termálními lázněmi. Tato skála je tvořena zlatým bešeňovským travertinem, tzv. zlatý bešeňovský travertin, který byl použit k výzdobě Paláce národů v Ženevě (bývalé sídlo Společnosti národů – předchůdce OSN), v budově Univerzity Komenského v Bratislavě, ve Francii, Belgii, Německu. Na vrcholku skály se nachází kamenný kříž. Dále pramenní travertinový kráter tzv. Bazén.

skalní útvar Kaplnka
skalní útvar Kaplnka
skalní útvar Kaplnka

Nedaleko termálních lázní Bešeňová můžeme navštívit obec LÚČKY, též známá pod názvem Dědinka pod Chočem. V obci Lúčky se nachází aquapark AQUA-VITAL Park Lúčky. K léčbě pohybového ústrojí, gynekologických nemocí a nervové soustavy se zde využívá minerální termální voda. Kromě vnitřního bazénu s léčivou vodou, který má teplotu 33 – 35°C, nám areál nabízí i venkovní bazény s protiproudem, masážními tryskami, chrliči vody, kde se teplota vody pohybuje od 28-33°C a sedací venkovní bazén s vodou o teplotě 36 – 38°C.

 

Jen kousek od centra obce Lúčky, u kostela Povýšení sv. Kříže, můžeme po celý rok obdivovat přírodní památku Lúčanský vodopád – 13m vysoký kaskádovitý vodopád s jezírkem, který díky teplým pramenům nikdy nezamrzá. Dále Lúčanské travertiny a vývěrem minerální vody s teplotou 17 – 33°C. Lúčanský travertin vznikl usazením minerálů z vápenité vody, odumřelými rostlinami, po kterých v hornině zůstaly malé dutinky, které dodávají charakteristický vzhled travertinu. Je možné vidět i zkamenělé otisky slimáčích ulit, střídání tenkých a tmavých vrstev způsobených střídáním ročních období. Staří 200 – 140 000 let.

 

V krásném přírodním prostředí na kraji lesa můžeme navštívit nejznámější lokalitu, kde vyvěrá pramen s minerální vodou kyselé chuti je Medokýš v Kalamenoch. Zdejší minerální voda o teplotě okolo 33°C se vyznačuje sirným zápachem a blahodárnými účinky na pohybové ústrojí, urologické nemoci. Lokalitu tvoří dvojice jezírek napájených vodou z termálních pramenů – první menší přírodní s přirozeným vývěrem termální vody, druhé větší uměle vyhloubené – napájené především z umělého vrtu. Zajímavější je právě větší jezírko, z důvodu celoročního využívání ke koupání. Z obce Kalameny je místo přístupné po žlutě turistické značce.

 

Jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit Liptova je bezesporu lokalita Národní kulturní památka Archeoskanzen Havránok. Vypíná se nad vodní hladinou Liptovská Mara. V minulosti se zde nacházelo několik řemeslnicko – rolnických osad, které bylo ovlivněno kulturou Keltů, datováno od 4. až 1. století před n.l.  Kromě množství keramiky, šperků, předmětů z bronzu a ze železa, se tu našly i zbytky hradeb dávných keltských obydlí a měst dávných druidů. V současnosti se zde nachází stálá expozice rekonstruovaných objektů z mladší doby železné – sídelní dvůr s hrnčířskou dílnou a hospodářskými objekty, svatyni s obětní jámou, kde se konaly magické keltské obřady, středověké opevnění se vstupními branami, palisádou. A středověku – hrádek s opevněním z 12.-16. stol. V areálu se pravidelně konají akce přibližující všední život Keltů, keltské obřady, ukázky řemesel a šermířské umění. Archeologické muzeum je přístupné po červené turistické značce.

archeoskanzen Havránok, pohled od cesty
archeoskanzen Havránok
archeoskanzen Havránok

Při nádrži Liptovská Mara, je jeden s nejstarších kostelů v Liptově, Kostel Panny Marie, Nachází se zde původní věž středověkého kostelíka. První písemná zmínka pochází z roku 1288. V místě bývalého románského kostelíka byla postavena jednoloďová ranogotická stavba, postupně byla rozšířená o zákristii, presbyterium, kamenné pastoforium. V souvislosti s výstavbou Liptovské Mary byla v obci Pribylina vybudovaná věrná kopie kostela Panny Marie, kde je v interiéru nainstalovaný původní mobiliář, kterého je dominantou hlavní oltář Panny Marie

Kostel Panny Marie, při nádrži Liptovská Mara

z roku 1678, boční oltář Všech svatých, čtyřech panen mučednic z roku 1677, kazatelnice z roku 1673 a renesanční kamenná křtitelnice z roku 1647.

 

CzechEnglishGermanItalianPolishSlovak