Apartmán AQUAPARK - Hotel Bešeňová

Aktivity a památky

Nejkompletnější a nejzachovalejší celek původních lidových staveb Slovenska (Velká Fatra), můžeme shlédnout ve vesnici Vlkolínec, která byla roku 1977 vyhlášena jako památková rezervace a zapsána do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. První zmínka o obci se datuje do roku 1376, v letech 1625 zde již stálo 9 domečků a 1828 již 51 domů. Bohužel roku 1944 část obce vypálila německá vojska v rámci odvetného opatření proti partyzánům. Dosud zde žijí desítky obyvatel v původních dřevěnicích, centrum obce tvoří strmá hlavní ulička, podél které se lemují dřevěné domečky, říčka, pod starou lípou najdeme studnu. Historická lidová o, kde se nachází galerie lidového umění, a vedle stojící kostelík, jsou jediné zděné stavby v obci. Obec je přístup jak autem po asfaltové cestě, tak i romantičtější horskou procházkou přes Malino Brdo, vrch Sidorovo. Kde můžeme s dětmi projít naučnou stezkou Medvědí cesta (více v rubrice – „výlety s dětmi“). Není neobvyklé zde zahlédnout vlka, rysa či medvěda. Obec obklopují rozlehlé louky, kde se klidně pasou ovce. V dome č.p. 15 z roku 1886 – najdeme expozici původního stylu bydlení a architektury z poč. 20.stol.

Snad nejznámější a největší vodní nádrží na Slovensku je bezesporu vodní dílo Liptovská Mara, nazývané taktéž liptovské moře. Původně vodní nádrž vznikla jako ochrana před záplavami, které v minulých letech ohrožovalo obce v povodí Váhu. Zaniklo zde 13 obcí – zaplaveno 7 liptovských vesnic (Sokolče, Vrbie, Liptovská Sielnica, Paludza, Liptovská Mara, Parížovce) a další částečně – Bobrovník, Čemice, Liptovský Trnovec.

 

V současné době nalezneme na březích Liptovské Mary velmi známá rekreační centra – rekreační a sportovní středisko Marina Liptov.

nejstarším sakrálním stavbám v lokalitě Liptov patří středověký kostel středověký kostel v Liptovskom Michale, vybudovaný již ve 13. století ve stylu rané gotiky.

nejvýše položeným hradům Slovenska patří Liptovský hrad, který nabízí strhující pohled na Liptovskou Maru a Liptovskou kotlinu, krásnou přírodu Sestrče. Hrad ze 13. století je přístupná z obce Kalameny.

Krásný výhled na pohoří Malou Fatru, Chočské vrchy a Tatry se nám naskytne na vrchu Súšava, který se tyčí nad obcí Velké Borové. Roku 2013 zde byla postavena rozhledna na Súšavě o výšce 16,5m.

Rádi byste podnikli dobrodružnou výpravu na skálu i s dětmi? Lehce dostupná, bez lana a okouzlujícím výhledem se Vám naskytne na Čerenova skála. Skála je výjimečná tím, že připomíná skalní pěst – to znamená, že na vrcholu je výrazná plošinka. Skála se nachází v nadmořské výšce 1042m, samotný vrchol kopce nad skálou má výšku 1221m. Část u dvojkříže poskytuje úžasný výhled na Litovský hrad, Pravnáč, Choč, Velkou Fatru a hřebeny Nízkých Tater.

Trasa: Liptovská Anna – Annina dolina – Čerenova skala

V obci Liptovská Anna se nacházejí ruiny římskokatolického kostelíka z poloviny 13.století v ranogotickém slohu. Roku 1805 byl kostel zničený a v současné době je zachovaný v torzálním stavu.

Trasa na skálu je značená červenou turistickou značkou a není nikterak náročná. Převýšení z obce na skálu je 300, a vzdálenost 1,5km

 

Demänovská dolina

Jednou z nejstarších známých jeskyní v Evropě je Demänovská ledová jeskyně. Jeskyně je pozoruhodná výskytem trvale zaledněným podlahovým ledem, stalagmity, stalaktity (možné vidět na jaře) a stalagnáty, které můžeme vidět ve Velkém dómu. Led se v jeskyni začal tvořit před 400 – 500 lety. Zpřístupněná délka chodeb pro veřejnost je 680m, na stěnách je možné vidět podpisy známých historických osobností a nálezy kostí jeskynního medvěda. Část prohlídkového okruhu vede přes prostory s klasickou krápníkovou výzdobou.

Dalším jeskynním útvarem v Nízkých Tatrách je nejnavštěvovanější jeskyně Demänovská jeskyně svobody (Demänovská jaskyňa slobody) – nevšední podzemní klenot, považovaná za jednu z nejkratších z celé Evropy. Jeskyně vyniká estetickou hodnotou a různorodostí forem výzdoby. Kromě tradičních stalagtitů, stalagnátů a stalagmitů, zde můžeme spatřit krápníkové vodopády, jezírka a útvary zvané „rokokové panenky“. Raritou jeskyně jsou jinovatkové stalaktity a sintrové perly – kuličky nacházející se na dně jezera ve Velkém dómu. Výzdoba jeskyně se vyznačuje vysokým leskem a bohatostí barev – sintrové útvary oranžové, růžové, žluté, červené, tmavozelené a černé barvy.

CzechEnglishGermanItalianPolishSlovak