Apartmán AQUAPARK - Hotel Bešeňová

Poklady Demänovské doliny, které stojí za zhlédnutí

Poklady Demänovské doliny, které stojí za zhlédnutí

 

V údolí na severní straně Nízkých Tater na Liptově se nachází obec Demänovská dolina, která nabízí nespočet krás a zajímavých míst Slovenska. Pojďme se na pár míst podívat  …😊

 

Demänovská jeskyně svobody

nejkrásnější a nejnavštěvovanější jeskyní Slovenska, zároveň největší jeskynní soustavou, je veřejnosti přístupná Demänovská jeskyně svobody, sestávající z přibližně 30 jeskyní. Jeskyně je národní přírodní památkou, skládá se ze dvou okruhů, prvního hodinového v délce 1,2 km a druhého velkého v délce 2,2km. Jeskyně vyniká pestrou krápníkovou výzdobou různých barev a velkého lesku, propracovaným systémem chodeb a množstvím sintrových jezírek s kuriózními skalními útvary.

 

 

 

 

Demänovské ledové jeskyně

Rozlohou druhá největší ledová jeskyně Slovenska, bohatá na krápníky a vodopády, je Demänovské ledové jeskyně, dlouhá 2,5 km a tvoří ji čtyři patra. Návštěvní okruh je dlouhý 850 metrů.

 

 

 

 

 

Drakopark Chopok

Rodinná hra Drakopark je hra v přírodě, která zabaví nejen malé, ale i velké. Úkoly spojené s přírodou a prostředím, ve kterém se nacházejí. Přátelský drak Demián se těší na své kamarády, kteří se vydají po jeho stopách. Stačí se jen vydat po mapě, kterou najdete v brožurce Drakopark Chopok.

 

 

 

 

 

 

 

 

Letní park Maxiland

Dalším báječným místem k návštěvě s dětmi je rodinný zábavní park MAXIland. Park s četnými atrakcemi jako je skákací hrad, minigolf, trampolína, dětský šachy a badminton či vzrušující summer tubing, čili spouštění se tobogánem ve velkém nafukovacím kole.

 

Vrbické pleso

V Demänovské dolině se můžete vydat na nenáročnou procházku, a to k největšímu přirozenému jezeru v Nízkých Tatrách na Vrbické Pleso. Idylicky působící pleso obklopují lavičky, přírodní dětská průlezka připomínající svým tvarem ptáka. K plesu se dostanete po žluté značce turistické naučné stezce Demänovská dolina, začínající na parkovišti hotelu Grand v Jasné. Od Vrbického plesa máte možnost pokračovat v procházce, směrem na Demänovskou jeskyni svobody, Tři vody nebo do Sedla Poľany.

 

 

 

 

Naučná stezka Demanovská dolina

K nejkrásnější a nejvyhledávanější naučné stezce patří v rámci severní strany Nízkých Tater „Naučná stezka Demanovská doliny“. Stezka je dlouhá 13 km, absolvovat ji lze přibližně za 4,5 hod. Nachází se zde tucet informačních tabulí. K stezce se dostanete z parkoviště hotelu Grand v Jasné, odkud pokračujete kolem Vrbického plesa na Otupné a Tři vody, po červené Pod ostrou skálu ve směru do Lukové. Později stezka klesá k Pěkné vyhlídce až v Široké údolí, trasa se změní na zelenou a vycházku zakončíte v Lúčkach.

 

Z Chopku na Ďumbier,Demanovským sedlem, Širokou dolinou

Výstupní stanice lanovky na Chopku je odrazovým bodem pro několik túry v rámci Nízkých Tater. Obzvláště lákavý je výstup na nejvyšší vrchol pohoří, Ďumbier. Téměř 9 kilometrů dlouhá trasa je střední obtížnosti, od lanovky půjdeme po červené okolo Kamenné chaty, procházíme Demänovským sedlem a Krupová hoľou, až na majestátní Ďumbier. Z vrcholu Ďumbier krásně vidíme střední a severní Slovensko doširoka i daleka. Méně náročnou alternativou pro turistiku je možnost túry Demänovským sedlem a Širokou dolinou. I zde půjdeme po červené do Demänovského sedla, odtud zamíříme na zelenou značku, která nás povede Širokou dolinou po břehu potůčku Demänovka. Túru zakončíme u autobusové zastávky v Lúčkach.

 

Svět skalnatých horských kol

Pro nadšence cyklistiky, zde nabízíme taktéž trochu inspirace. V letních měsících si zajeďte do Jasné „Bike park Rocky Mountain Bike World“, zde máte k dispozici několik tratí s dřevěnými překážkami různých náročností. Trať Panorama zvládne téměř každý, zatímco při Turistické trati se zapotíte o něco více a trasa Downhill je už pro opravdu zkušené jezdce na horských kolech. Na většinu tratí mají povolený přístup i koloběžky a na start umístěn ve vyšších polohách se dá vyvést lanovkou na Rovné Holi.

 

 

 

 

Tarzania Jasná

Lanový park Tarzania, zažijte adrenalin v korunách stromů v Jasné. Park je situovan na pomezí hotelů Grand a Ostredok v Jasné. Park nabízí 3 trasy, celkový počet 95 překážek je umístěn čtyři až sedm metrů nad zemí. Pro děti určená trasa měří 62m, modrá lehká trasa určená pro dospělé měří 281m, červená trasa měří 396m.

 

 

Partizánské bunkry v Krčahově

V blízkosti Demänovské doliny můžete zamířit na místo důležité pro slovenské dějiny. Oblast Krčahovo měla velký význam při osvobozování Liptova koncem 2. světové války, sídlil zde i velitelský štáb. Dodnes se zde zachovalo několik partyzánských bunkrů, přicházející návštěvníky vtáhnou zpět do doby Slovenského národního povstání. Většina bunkrů byla zrekonstruována, vybudována i naučná stezka s informačními tabulemi.

 

 

 

 

Symbolický hřbitov Ostredok

Hřbitov je umístěn na poli a přivede vás k němu cestička z Jasné – Bílé poutě. Hřbitov prošel v letech 2008 rekonstrukcí, nachází se zde kaple s tabulkami obětí zdejších hor, sousoší Horská pieta z dílny sochaře Alfonse Groma, zvonu a mohutného dřevěného kříže. Nedaleko Symbolického hřbitova Ostredok se nachází také památník Jana Švermy a vyhlídková věž.

 

 

Poklady Demänovské doliny

Deman.dolina - místa ll
Deman.dolina - místa l
Deman.dolina - místa
Deman.dolina - místa lll
Deman.dolina - místa lV
Deman.dolina - místa V
Deman.dolina - místa Vl
Deman.dolina - místa Vll
Deman.dolina - místa Vlll
Deman.dolina - místa lX
Deman.dolina - místa ll Deman.dolina - místa l Deman.dolina - místa Deman.dolina - místa lll Deman.dolina - místa lV Deman.dolina - místa V Deman.dolina - místa Vl Deman.dolina - místa Vll Deman.dolina - místa Vlll Deman.dolina - místa lX
CzechEnglishGermanItalianPolishSlovak