Apartmán AQUAPARK - Hotel Bešeňová

Minerální prameny v Jánské dolině – Kaďa a Teplica

Minerální prameny v Jánské dolině – Kaďa a Teplica

 

Liptovský Ján leží přímo v srdci středního Slovenka a patří mezi ozdoby Liptova. Prameny v obci jsou známé již od 14. století, jako léčivé proslavily nejen samotnou obec, ale i celou Jánskou dolinu.

V obci, na jižním konci, se nachází minerální pramen Teplica. Pitný minerální pramen s letním termálním koupalištěm Termal Raj, umístěný v altánku s obvodovým haklíkovým zdivem a stanovou střechou. K pramenu sestupuje několik schodů. Voda vytéká ze sochy, kterou autor Jožko Lukáč pojmenoval Janko Liptovský.

 

Apartmán AQUAPARK - Hotel Bešeňová
Minerální prameny Teplica, Kaďa – apartmán AQUAPARK – Hotel Bešeňová

Teplota termálního pramene Teplica je 20°C, obsahuje hlavně sírany, vápník, hořčík a železo. Léčivá minerální voda pramene Kaďa je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silně uhličitá, vápenato-hořečnatá, hypotonická. Má prokazatelně léčivé účinky při revmatických chorobách, onemocněních ženských orgánů, kožních onemocněních, chorobách pohybového ústrojí.

 

V minulosti se v obci Liptovský Ján využívali většinou teplé minerální prameny. Bylo jich čtrnáct. Lidé z této části Slovenska odpradávna dělí prameny na teplé – Teplic a studené – Medokýš. Traduje se, že léčivou moc svých pramenů objevili lidé náhodně. Domácí ženy močili konopí s radostí a stále častěji. Pochvalovali si blahodárné účinky pramene, díky kterému byly mladší, vydrželi déle tančit a revma spolu s bolestmi kloubů zmizela. V 16. století dokonce i mineralog Juraj Werner popsal jejich blahodárné účinky ve svém díle „O podivuhodných vodách Uherských“. Tak začali první turisté a šlechta kromě krás Tater poznávat i Jánské prameny. Místo konopí v nich však máčeli sebe.

 

Apartmán AQUAPARK - Hotel Bešeňová
Minerální prameny Teplica, Kaďa – apartmán AQUAPARK – Hotel Bešeňová

Dnes v obci najdete už jen čtyři místa s termální minerální vodou – vedle sebe nacházející se kráter s bazénkem zvaným Kaďa (Káď) a pramen Teplica. Další vnitřní bazén hotelu SOREA Máj, druhým venkovní koupaliště u téhož hotelu.

 

Od roku 1998 je Jánská dolina prohlášena za lázeňské místo. Tvoří vstupní bránu do jedné z nejkrásnějších dolin Národního parku Nízké Tatry. Jánská dolina je bohatá svou faunou a flórou. V jeho okolí jsou soustředěny všechny krásy – jeskyně, historie, příroda, vleky a také prameny – vše, za čím lidé přicházejí. Je to turisticky vyhledávaná obec. V roce 1991 Liptovský Ján vyhlášen památkovou zónu s 20 objekty.

 

Minerální prameny

Minerální prameny Teplica, Kaďa Vll
Minerální prameny Teplica, Kaďa Vl
Minerální prameny Teplica, Kaďa lV
Minerální prameny Teplica, Kaďa V
Minerální prameny Teplica, Kaďa
Minerální prameny Teplica, Kaďa ll
Minerální prameny Teplica, Kaďa l
Minerální prameny Teplica, Kaďa Vll Minerální prameny Teplica, Kaďa Vl Minerální prameny Teplica, Kaďa lV Minerální prameny Teplica, Kaďa V Minerální prameny Teplica, Kaďa Minerální prameny Teplica, Kaďa ll Minerální prameny Teplica, Kaďa l
CzechEnglishGermanItalianPolishSlovak