Apartmán AQUAPARK - Hotel Bešeňová

1. via ferrata Dvě věže Liptov – zajištěná cesta

  • 1. via ferrata Dvě věže Liptov – zajištěná cesta

 

Rádi bychom Vám představili první via ferratu na Liptově a 4. na Slovensku. Jedná se o via ferratu Dvě věže. Via ferrata je zajištěná cesta protkána fixními lany, železnými stupadly, náročnými úseky v horské oblasti.

Ferrata Dvě věže se nachází nedaleko obce Liptovské Revúce v oblasti „Záhořovo“ (Zahorovo). Skála má vápencový původ, ve výšce 800m n.m. s převýšením od 20 do 70 metrů. Sestává se ze 3 skalních věží – 2 dominantních skalních věží a jedné vedlejší, které jsou propojeny lanovými mosty.

 

Obtížnost je volena podle zvoleného terénu, trasy jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro zkušené vysokohorské turisty a horolezce.

 

Možnosti výstupu:

9 tras ferratového charakteru s různými stupni obtížnosti, turistický chodník směřující na vrch mimo ferratových tras

 

Obtížnost:

Trasy jsou rozděleny na lehčí a náročnější, stupně B, C a C/D

 

B – mírně obtížná

Strmější stoupání s občasnými exponovanými posážemi a špatným stoupáním. Umělé jištění v podobě ocelových lan, kolíků, strmějších žebříků (slouží k postupu vřped), kramlí. Několik pasáží je namáhavých a vysilujících.

Mnoho zkušených vysokohorských turistů používá od tohoto stupně potíže set na ferraty s přilbou. Pro začátečníky a děti je set na ferraty nutný a při nebezpečných a dlouhých úsecích je také důležité dodatečné jištění lanem.

Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén stupně obtížnosti II nebo III.

 

C – těžká trasa

Strmé a příkré stěny. Větší část trasy je vybavena umělým jištěním (kolíky, kramle, ocelová lana, mírně převislé žebříky). Kramle a umělé stupy jsou od sebe více vzdálené, úseky často kolmé, s d ocelovým lanem. Zajištěné úseky vyžadují sílu v rukách. Dlouhé úseky obsahují velké zajištěné cesty.

Set na ferraty s přilbou je nutný i pro zkušené vysokohorské turisty. Pro začátečníky a děti doporučujeme absolvovat takovou cestu s dodatečným jištěním lanem a jen se zkušeným společníkem.

Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén stupně obtížnosti III nebo IV.

 

D – velmi těžká trasa 

Strmý skalní terén, místy kolmé až převislé partie. Většinou velmi exponované a jištění je často realizováno pouze pomocí ocelového lana. Příležitostně umělé stupy (kramle, kolíky), leží ne jednou daleko od sebe.

Ferro tvoří dlouhé, kolmé až převislé pasáže, je třeba mít velmi velkou sílu v rukou, dobrou techniku ​​a také trénink. Výstup je spojen s lezením lehčích úseků (stupeň obtížnosti I nebo II) bez zajištění, proto ho doporučujeme realizovat pouze s dostatečně zkušeným vysokohorským turistům a horolezcům. I pro ně je však set na ferraty (horolezecké boty a přilba) potřebný.

Pro začátečníky a méně zkušené tuto trasu nedoporučujeme, třeba ji absolvovat jedině s dodatečným jištěním a se zkušeným vůdcem nebo cvičitelem.

Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén stupně obtížnosti IV nebo V.

 

 

Součástí ferraty je i naučná stezka s informačními panely, kde se dozvíte mnoho zajímavostí o místní fauně a flóře, pohybu na ferratě…. Otevřena od 15. června do 31.ledna, pohyb povolen hodinu po východu slunce do hodiny před jeho západem. Návštěvníci ferraty musí být vybaveni ferratovým setem – sedací úvazek, 2 karabiny, tlumič pádu, přilba a rukavice. Obuv doporučená s vibramovou podrážkou. Ti, kteří nemají s via ferratou zkušenosti se nabízí možnost využití průvodce (v resortu Gothal)

 

Z nejvyššího bodu ferraty se Vám nabízí krásné výhledy na NP Nízké Tatry a Velká Fatra na okolní vrchy, jako jsou Malý Zvolen, Černá hora, Krížna, Frčko, Končitá….

 

Ferrata Dvě věže

ferrata Dvě věže
10 nových atrakcí - ferrata Dvě věže
ferrata Dvě věže
ferrata Dvě věže
ferrata Dvě věže
10 nových atrakcí - ferrata Dvě věže
ferrata Dvě věže
ferrata Dvě věže
10 nových atrakcí - ferrata Dvě věže
Ferrata Dvě věže
ferrata Dvě věže 10 nových atrakcí - ferrata Dvě věže ferrata Dvě věže ferrata Dvě věže ferrata Dvě věže 10 nových atrakcí - ferrata Dvě věže ferrata Dvě věže ferrata Dvě věže 10 nových atrakcí - ferrata Dvě věže Ferrata Dvě věže
CzechEnglishGermanItalianPolishSlovak