Apartmán AQUAPARK - Hotel Bešeňová

Vodní mlýny Oblazy, Kvačianska dolina

  • Vodní mlýny Oblazy, Kvačianska dolina

V jedné z nejkrásnějších slovenských dolin – Kvačianské dolině, nalezneme jednu z posledních dochovaných památek svého druhu, která se nachází ve svém původním horském prostředí.

V 1. polovině 19. století vznikly, na cestě spojující Liptov s Oravou a Polskem, vodní mlýny. Jedná se o 2 vodní mlýny Oblazy postavené v horní části Kvačianské doliny, na soutoku řek Hutianky a Borovianky.

 

  • Horní mlýn, tzv. „Gejdošovský“ (pojmenovaný po rodině Gajdovšových, která tu žila do jejich smrti) je tříprostorový, postavený na kamenné podezdívce. Provoz zajišťovalo kolo, na které byla hnána voda horním náhonem.

 

  • Dolní mlýn, tzv. „Brunčiakovský“ (v roce 1931 mlýn odkoupil od obce František Brunčiak z Kvačian). Jsou na něm dvě kola, která poháněla nejen mlýnské zařízení, ale i starý typ pily. Dnes si tuto pilu můžeme prohlédnout v rekonstruovaném stavu.

 

Od roku 1980 nadšenci ze Slovenského svazu ochránců přírody a krajiny památku rekonstruovali, později členové hnutí Strom života.

 

Vodní mlýny Oblazy

Vodní mlýny Oblazy
Liptov - Kvačianská dolina Mlýny Oblazy
Vodní mlýny Oblazy
Liptov - Kvačianská dolina Mlýny Oblazy
Vodní mlýny Oblazy
Vodní mlýny Oblazy Liptov - Kvačianská dolina Mlýny Oblazy Vodní mlýny Oblazy Liptov - Kvačianská dolina Mlýny Oblazy Vodní mlýny Oblazy
CzechEnglishGermanItalianPolishSlovak